Деякі відомості з історії села


Перша згадка про Рашівку.

У книзі А.Грановського "Полтавская єпархія в ее прошлом и настоящем" про це записано так: "У Миргородсько-Полтавському окрузі (де процвітало виробництво селітри) привілеєю Владислава IV визначені для поселення ряд урочищ, у тому числі (1636 р.)  Рашівка, Лютенька та Сари". Звичайно, ці урочища не були пустощами, бо інакше вони б не мали назви. Здавна це місце поселення являло собою укріплене городище.

Село Рашівка розташоване в 25 км на південь від Гадяча, по обидва боки чумацького шляху на Миргород і Лубни, а далі на Хорол - до Кременчука. Спочатку жителі розміщувалися по обидві сторони річечки Рашівка, а потім село розрослося по високому правому березі Псла і його низовій частині - Подолі. 

Про походження назви села і часу його виникнення до нашого часу дійшли різні легенди. Одна з них розповідає, що колись на північний захід від села, в 3-4 кілометрах, було глибоке озеро, у якому було багато раків. Те озеро звали Рачне. З озера витікала вода, поповнювалася джерелами і текла по долині річечкою до Псла. Ту річечку, яка теж була багата на раки (кажуть, аж до 1930 року) називали Рачківка. У народній вимові співзвуччя "ЧК" змінилося на більш легкий для вимови звук "Ш", тож замість слова Рачківка почали вимовляти Рашівка. Та річка давностала не суцільною, часто пересихає, а озеро замулилось висохло. Ця місцевість поросла травами і тепер зветься Безвідне. Саме тут колись і починалося село. Зв цією версією спочатку і річка, і село мали однакову назву Рачківка, а вже згодом - Рвшівка. За іншою версією, колись між Сарами і Рашівкою на підвищеному місці з Північної сторони від річки Рашівки були земляні ходи - тунелі. То ніби - то був татарський збірний пункт РАШ (у деякій літературі згадується як козацький збірний пункт РАШ на території колишнього "замку", де тепер Будинок пристарілих), то і село, що виросло в цій місцевості почало називатися Рашівкою. Якщо вірити цій легенді, то селу вже більше 700 років. а ще кажуть, що в 90-х роках 19ст. у сільського писаря Ковальова Митрофана був часослов, де ніби була помітка, що коло Великого озера, що знаходиться за 2 км від Рашівки, за старих часів поселилися брати Ракші. Там виріс хутір з садами. І почали його називати Ракшін хутір. Згодом жителі пересилилися до річки Псер і поселення стало зватися Ракшівка, що у народній вимові змінилося на Рашівка. Ще одну версію проходження назви села пов'язують з втечею селян із західно - українських земель. Про це свідчать окремі рашівські прізвища: Бойки, Ємці, Коломійці. В історичній літературі іноді зустрічається ще одна назва нашого села - Раховка. Можливо, назва пішла від переселенців з міста Рахове (?) Отже дати однозначну відповідь про час винекнення села неможливо, бо крім згадки про Рашівку в документах в 1636 року, достовірних джерел немає.

Розгляд та врахування пропозицій громадськості щодо ЗАЯВИ ПРО ВИЗНАЧЕННЯ ОБСЯГУ СТРАТЕГІЧНОЇ ЕКОЛОГІЧНОЇ ОЦІНКИ документу державного планування «Генерального плану села Рашівка Гадяцького району Полтавської області»

Download
Заява СЕО - Рашівка.pdf
Adobe Acrobat Document 458.1 KB

Село Рашівка