СЛАВЕТНІ РАШІВЧАНИ


Петро Федорович Залозний

Петро Федорович Залозний - філолог і письменник. Народився він 20 грудня  1865р в сімї козака м. Рашівка Гадяцького повіту. Після закінчення Рашівської Міністерської  2-х класної школи П. Ф. Залозний вчився в Лубенській гімназії та в Київському університеті. Полумяна любов до української мови  прокинулась в П.Ф. Залозного ще в 3 класі гімназії.

 

Він уже тоді почав старанно вивчати народну творчість, писати поетичні твори. Закінчивши в 1889р. філологічний факультет Київського університету,  П.Ф.Залозний викладав мову і літературу в різних школах України. Коли він учителював у Прилуках, на його прохання в місто приїздили корифеї українського  театру - брати Тобілевичі, Г.П.Затиркевич-Карпинська.

 

Дружив П.Ф.Залозний також з видатним композитором  М.Лисенком, письменниками М.Старицьким, П.Мирним, О.Пчілкою, листувався з І.Франком, М.Коцюбинським та іншими. В сімї П.Ф.Залозного довгий час була фотографія М.Лисенка з автографом, яку подарував П. Залозному видатний композитор. П.Ф.Залозний був і хорошим художником, він написав великий   портрет М.Лисенка. Повісив його на найкращому місці своєї квартири і милувався ним.

 

Перший твір «Сиротина» П.Ф.Залозний надрукував у Харківському альманасі «Степ» в 1886р. Пізніше друкував свої твори у Галицькому журналі «Зоря» під псевдонімами З.Петрусь, Петро Явір та ін. .З 1887-1880рр. в цьому журналі було вміщено кілька поезій і перекладених творів інших письменників, оповідання «Свічечка», « Проти хвилі»,  «Студент», «Діти»,  «Водевіль», «На досвітках» тощо. В 1887р. в Києві вийшла збірка поезій П. Залозного « Русалочка» під псевдонімом З. Петрусь.

 

Багато уваги приділяв П.Ф.Залозний питанню вивчення і популяризації української мови, видавав популярні підручники. Так в 1906р. в м. Полтаві було надруковано його «Коротку граматику української мови».

 

Він читав для селян Рашівки змістовні лекції, доповіді на різні  теми, доопрацьовував  свої твори і підручники з української мови. Творчу роботу філолога і письменника перервала смерть в квітні 1921р. Поховано П.Ф.Залозного в с. Рашівка. Газета « Радянська освіта» від 8 січня 1960р. помістила статтю  професора, доктора філологічних наук М.Жовтобрюха « Народові відданий», яка присвячена  сторіччю від дня народження П.Ф.Залозного.

Ось деякі відомості з цієї статті.

 

 « Петро Федорович Залозний відомий як автор першого підручника української мови, що вийшов на Східній Україні 1906 року. Прогресивна громадськість України палко вітала появу такого підручника. У ньому вдумливо використано   досягнення лінгвістичної науки у вивченні української мови...

П.Ф.Залозний був всебічно обдарованою людиною, він цікавився театром, любив малювати, активно втручався в громадські справи, виступав з публічними лекціями…

 

Невтомний педагог- трудівник П.Ф.Залозний, який усі свої сили і свій яскравий талант віддав народові, розвиткові його мови і культури, заслуговує на вдячну пам'ять наших сучасників.»


Тихонович Полікарп Васильович

Народився 23 лютого1813р. в м. Рашівка Гадяцького повіту Полтавської губернії в сім’ї прасола - купця 3 гільдії. Навчався в Гадяцькому повітовому училищі, потім перейшов у Пирятинську духовну  семінарію. В філософському класі написав два трактати: «Про безсмертність душі» і «Що таке розум, засіб чи мета?» Був  рекомендований  для навчання в академії, але вступив у Харківський університет на історико-філософський факультет.

 

В 1838рр. закінчив його, працював учителем латинської мови в першій Харківській гімназії. У 1841р. одержав ступінь магістра «древніх літератур». В 1848-1858рр. був інспектором  Курської гімназії, одночасно протягом 1849-1952 років виконував обов’язки директора училищ Курської губернії.

В 1858 році радою університету був обраний професором Харківського університету на кафедрі грецької і римської філології, а в 1859 році виконував обов’язки екстраординарного, а в 1862 р. – ординарного професора. В той же час виконував обов’язки інспектора класів Харківського жіночого інституту, а з 1868 р. – став директором Харківської першої гімназії. На цій посаді був до кінця свого життя.


Тихонович Феофан Васильович

Ф.В. Тихонович син прасола - купця 3 гільдії народився в м. Рашівці Полтавської губернії 1829 року. В 1844-1848  роках вчився і закінчив харківську  гімназію,  а потім Харківський університет(медичний факультет). З 1860 року був адюнктом при медичному факультеті для викладання фізики і хімії.

В 1866 році після захисту дисертації на тему: «Источники образования  углеводов в организме животных и вне его», удостоєний наукової ступені доктора хімії, а наступного року був призначений професором на кафедрі медичної  хімії і фізики  Харківського університету до 1885 року. Ще в 1866  році Феофан  Васильович Тихонович при хімічній лабораторії університету відкрив особливий відділ медичної хімії, в якому він і його учні – лаборанти і докторанти та  студенти проводили дослідження.

У 1867 р. був переведений в звання екстраординарного професора, а в 1869 р. ординарного професора по хімії.

1885 р.- було присвоєно звання заслуженого професора  хімії. Але  цього ж року, 25 листопада 1885 р. в звязку з хворобою звільнився  з роботи. Йому була призначена пенсія в розмірі повного заробітку за місяць 3 тис. крб. Ф. В. Тихонович мав нагороди: орден «Св. Анны  Второй степени», орден «Св. Владимира четвертой и третьей степени».

Останні роки з кінця 1885 і до своєї кончини 28 вересня 1888р. Ф В. Тихонович жив у своєму рідному селі Рашівка.

 

Харківські губернські відомості 12 жовтня 1888 р. на своїх сторінках розповіли про смерть і похорон професора Харківського університету так:«…Из c. Рашевка Гадячского уезда нам пишут… «Весть о внезапной кончине Феофана Васильевича быстро распространилась как в местечке, так и в городе, вызвал искреннее сожаление  у многих знавших покойных. Два года  прожил здесь, вдали от ученого центра Феофан Васильевич, но эти два года не прошли бесследно: он не отказывал никогда в медицинской  помощи населении, он помогал и средствами, и советами. Вот почему, помимо местной интеллигенции, масса простого народа приняла участие в печальном обряде погребения. Скромны были похороны  питомца и профессора Харьковского университета. 


Ставицький Сергій Петрович

Ставицькі, хто вони такі? Рід Ставицьких проживав  у Рашівці. Їх пам’ятають старожили села. Так, Сергій Петрович Ставицький з 1907р служив на кораблях Балтійського Флоту.

 

 На посаді командира  лінкора «Севастополь» приймав участь в розгромі війська Юденіча, що наступала на Петроград. За бойові заслуги, в період громадянської війни, нагороджений орденом Червоного Прапора. В 1920р закінчив військову академію в Ленінграді і був залишений там викладачем. В роки Великої Вітчизняної війни, Ставицький виконував ряд відповідальних доручень.

Був учасником розробки планів морської оборони Ленінграда, учасником керівництва морськими операціями на Балтійському морі, Ладожському озері і на Північному театрі військових дій.

 

 З 1942 р до кінця 1944р, Ставицький був начальником управління бойової підготовки Головного Штабу Військово-Морського Флоту.

За бойові заслуги в період Великої Вітчизняної війни 1941-1945роки, нагороджений орденами: Червоного Прапора, орденом Нахімова 1 ступеня та багатьма медалями. Крім того за багаторічну службу в рядах Військово- Морського Флоту, нагороджений орденом Червоної Зірки, орденом Червоного прапора і орденом Леніна.

 

В 1950р  на 65- році життя пішов у відставку в званні віце-адмірала Флоту.


Ставицький Максим Федорович

Якщо звернутись до родословної Ставицьких, то довідаємось, що його прадід М.Ф.Ставицький (1778-1841) був професійним військовим: приймав участь в боях з французами з 1806 по 1813 р. В тому числі в Пултуецькій битві (1806р) під Прейсіш – Еллав (1807р.)., під Вольфсдоргом (1807 р.), в серпні 1812 приймав участь в обороні Смоленська проти військ Наполеона. А 26 серпня 1812 р. – в Бородінській битві, а потім в боях, при вигнанні Наполеона з Росії в Сілезії, під Лейпцигом, а з грудня 1813р. на території Франції. Ставицький багато разів був поранений, контужений, здійснив особисто ряд героїчних подвигів.

Був нагороджений десятками орденів і медалей, мав ряд пільг, напр. персональна довічна пенсія, мав звання генерал – лейтенанта. Його батько теж був військовим у званні капітана.

В картинній галереї Зимового палацу у Петербурзі у залі   героїв Вітчизняної війни 1812р. експонується великий портрет генерал-лейтенанта М. Ф. Ставицького. 

 


Кириченко Іван Тимофійович

Від солдата до генерала! Такий шлях пройшов Іван Тимофійович Кириченко, чиє імя носить вулиця в нашому селі. Син селянина-бідняка, народився 1900 року, був восьмою дитиною у сімї. У 10 років нестало батька. Бідність і злидні змусили йти в найми, за що одержував три карбованці у рік. Робота у наймах, служба у торговця Бутенка в Херсонській губернії була надто тяжкою, а щоденні знущання і побої змусили хлопця тікати «світ за очі».Ще рік-другий наймитства у багача Цілуйка в Рашівці дали хлопцю ясне розуміння нелюдської експлуатації і знущання.. При допомозі студентів, що жили на одній квартирі, Іван Тимофійович підготувався і здав екзамени за курс вищого початкового училища. Здобута освіта дала змогу перейти працювати на інший завод в електроцех з одночасним навчанням на електрокурсах. Закінчення курсів дало можливість поступити в гірничий інститут м.Дніпропетровська. Тут І.Т.Кириченко поступив у бойовий загін, що став складовою частиною Радянської армії. З того часу він став солдатом і дійшов до генерал-лейтенанта армії, якій і присвятив понад 40 років життя.

 

Служба в армії вимагала знань, освіти. І.Т.Кириченко закінчив військово-політичні курси, курси інженерні і командні. Будучи вже офіцером, навчається в Харківському політехнічному інституті на фізико-математичному факультеті і заочно навчається в Паризькому електроінституті (Франція). Навчатись у двох інститутах одночасно- справа нелегка.Військова служба часто несподівано вносить зміни в життя солдата, офіцера. У 20-30-х роках служби в армії Іван Тимофійович пройшов шлях від помкомроти до начальника звязку Далекосхідного фронту у 1939 році. Тоді на Далекому Сході була складна обстановка у звязку з агресивними діями мілітаристської Японії і її вторгнення в район озера Хасан. На Далекому Сході І.Т.Кириченко був до 1943 року.

У 1944 р. він назначений Начальником звязку Першого Українського фронту, а потім начальником звязку у групі маршала Василевського. Ця група у свій час об’єднала 4 фронти. По закінченні війни І.Т.Кириченко був інспектором військ зв’язку Головного Управління зв’язку СРСР. Разом з військами був у Німеччині, Угорщині, Польщі, Чехословаччині, Румунії. Після розгрому гітлерівської Німеччини – знову на Далекий Схід.

Після закінчення військових дій проти Японії одержав призначення і приступив до роботи Начальником військ зв’язку Київського військового округу.

У 1947 році Верховна Рада УРСР призначила його Міністром звязку УРСР. На цьому посту він був 13 років. У 1960 році, маючи 60 років, три поранення, пішов на заслужений відпочинок.

 

40 років служби в армії, десятки років депутатської діяльності міськрад Харкова, Полтави, Хабаровська, Києва, депутат двох скликань Верховної Ради СРСР – такий славний шлях від солдата до генерал-лейтенанта пройшов наш земляк, рашівчанин Іван Тимофійович Кириченко.


Кириченко Семен Трифонович

Рашівці

І в дні журби, і в час щасливий

Мого примхливого життя

Я мрією стрімкою лину

У милу Рашівку вабливу,

Яка не знає забуття.

 

Ці слова належать перу Кириченка Семена Трифоновича  нашого  земляка. Народився він 25 лютого 1895 року в с. Рашівка Гадяцького повіту в сім’ї селянина-бідняка. У 1909 році закінчив Рашівське двокласне Міністерське училище з Похвальним листом і нагородою – повним зібранням творів М.Гоголя. У цьому ж році поступає на навчання в Полтавську ремісничу школу, але через кілька місяців залишає навчання і переїздить з батьками у Херсонську губернію.

Через рік разом з батьками знову повертається в Рашівку, поступає навчатись у Великосорочинську учительську гімназію, яку закінчує в 1914 році і деякий час працює на вчительській роботі Гадяцького та Лебединського повітів.

 

У вересні 1915 року С.Т.Кириченко поступає навчатись в Полтавський учительський інститут, який закінчує в лютому 1918 року.

Його захоплює вир революційних подій, він обирається делегатом другого Всеукраїнського зїзду Рад, але участі в його роботі не бере.

 

У 1919 році очолює роботу Першого з’їзду Рад Гадяцького повіту, потім голова ревкому. З 1920 року голова виконавчого комітету м.Ромни, а з 1923 – голова Роменського окружкому. Через рік – член колегії Наркомосу України, а з 1927 року – консул у м.Львові.

Опісля голова окрвиконкомів у Бердичеві й Прилуках, редактор видавництва «Література і мистецтво», заступник голови радіокомітету України.

У 1937 році безпідставно репресований; працював  в Актюбінську та Свердловській областях на вуглехімкомбінатах.

 

У 1960 році реабілітований, пенсіонер республіканського значення, писав вірші і нариси, які друкував у періодичній пресі.

 


Кириченко Федір Трофимович

Кириченко ФедірТрифонович народився 1903 року в с.  Рашівка, молодший брат Семена Трифоновича. Початкову освіту здобув у рідному селі.Одержавши середню освіту, поступив навчатися в Харківський інститут народної освіти, який закінчив у 1933 році. Літературну творчість Федір Трифонович розпочав в середині 20-х років.

У 1925 в газеті «На зміну» зявляються його перші вірші під псевдонімом Ф. Кохнович. Відтоді свої поезії він друкує в різних газетах і журналах. У 1932 році в Харківському видавництві вийшла перша поетична збірка Ф.Т. Кириченка «Слава героям».

 

З 1937 року по вересень 1941 Ф.Т. Кириченко на педагогічній роботі. Він викладає українську мову та літературу в школі № 3 м. Ромни.

 

За цей період він підготував і опублікував низку літературних статей, зокрема про творчість М.Коцюбинського, Івана Ле та інших. Друкує цікаві повісті «Стовпова дорога», «Гаркуша», а також статтю-розвідку про перебування Т.Г.Шевченка в Ромнах. З 1941 по 1945 роки  Ф.Т.Кириченко – учасник Великої Вітчизняної війни.

У післявоєнний період перебував на партійній та журналістській роботі, зокрема працював у редколегії газети Держкомвидаву України «Друг читача», друкує свої твори в різних збірниках, як «13 поезій 20-х років». Він упорядник поетичної збірки Марка Кожушнистого «Комсомольське серце» (1976). Член Спілки журналістів України. Помер у 1986 році під Києвом у пригороді Вишневе. 


Сімінько Меланія Никифорівна

Сімінько Меланія Никифорівна - Герой Соціалістичної Праці.

Народилася 13.01.1921 року у селі Рашівка. Навчалася в Рашівській семирічній школі.

 

Трудову діяльність розпочала в 1934 р. у колгоспі «Друга п’ятирічка», потім – у колгоспі «Нове життя» (с. Рашівка Гадяцького району Полтавської області)

Працювала ланковою з жовтня  1943 до 1991 року.

 

У 1962 році Сімінько М. Н., одна з перших у Гадяцькому районі, на площі 10 га зібрала урожай по 101,4 ц з га сухого зерна кукурудзи, а на площі 30 га – по 69,4 ц з га.

 

Звання Героя Соціалістичної Праці Сімінько М. Н. було присвоєно Указом Президії Верховної Ради СРСР від 23.06.1966 р. за успіхи, досягнуті у збільшенні виробництва і заготівлі пшениці, жита, гречки, проса, рису, кукурудзи та інших зернових і кормових культур.

Сімінько М. Н. нагороджена 2-ма орденами Леніна (1966, 1973), орденом Жовтневої Революції (1971), медалями.

 

Обиралась депутатом Полтавської обласної ради депутатів трудящих 4 скликань, Полтавської районної ради 5 скликань, делегатом ІІІ Всесоюзного з’їзду колгоспників. Брала участь у обласних нарадах кукурудзоводів (1961, 1962).

Розгляд та врахування пропозицій громадськості щодо ЗАЯВИ ПРО ВИЗНАЧЕННЯ ОБСЯГУ СТРАТЕГІЧНОЇ ЕКОЛОГІЧНОЇ ОЦІНКИ документу державного планування «Генерального плану села Рашівка Гадяцького району Полтавської області»

Download
Заява СЕО - Рашівка.pdf
Adobe Acrobat Document 458.1 KB

Село Рашівка